Det er mest effektivt at betjene en traktor, når maskinen adlyder føreren let og præcist, og når køreoplevelsen er problemfri! I Valtras A- og G-serie er dette spørgsmål blevet behandlet med omhu, og unødvendige komplikationer er blevet elimineret! Valtras legendariske vendegear styrer også parkeringsbremsen. Hos Valtra er denne funktion inkluderet i alle effektklasser, og den gør det usædvanligt nemt at starte: -Vælg blot retningen, og med samme bevægelse af håndtaget løsner du parkeringsbremsen: C1-gearet (velegnet til de fleste situationer) er allerede klar til brug efter start af motoren. Selvfølgelig skal man huske, at A- og G-serien også har et separat håndbremsehåndtag i overensstemmelse med reglerne for særlige situationer.
Let gearskifte på traktoren
Vi tager ofte ud på vejen for at prøvekøre, men arbejdsopgaverne er mere end transportkørsel. Valtra er klar til dem alle! I Valtra-traktorer med mere end 100 hestekræfter vælges gearene enten automatisk, afhængigt af belastningen, eller manuelt med højre hånds fingre, ergonomisk og uden brug af kraft eller pinde. A-seriens HiTech 4-modeller har selvfølgelig et solidt "gearskiftehåndtag", hvor du kan hvile hånden uden at bekymre dig - for håndtaget bevæger sig virkelig ikke nogen steder! Alle gear vælges nemt med elektroniske vippekontakter. I G-serien styres kraftoverførslen også fra sædets armlæn.
Powershift-gearene i begge modelserier kan bruges både traditionelt manuelt eller fuldautomatisk. Den automatiske transmission er altid standard, og gearskiftet er baseret på motorens omdrejninger i A-seriens og G-seriens Auto2-tilstand. Dette kan også indstilles efter førerens ønsker i G-serien. G-seriens Auto1-tilstand er altid den såkaldte "fabriksindstilling", og den tager også højde for motorens belastning: Auto1's mål er at minimere brændstofforbruget. I G-serien kan gruppeskift også automatiseres, hvis det er nødvendigt.
Den velkendte Valtra AutoTraction og meget mere
Andre funktioner i kraftoverførslen, som f.eks. firehjulstræk eller differentialespærre, kan også betjenes manuelt med elektriske kontakter - eller automatisk. De kraftige bremser frigør også kraftoverførslen, når det ønskes, så man kan stoppe og starte igen blot ved hjælp af de forbundne bremsepedaler. Dette kaldes AutoTraction, og det er naturligvis en velkendt Valtra-funktion, der blev indført for 25 år siden. Lidt efter lidt er den også blevet adopteret af mange konkurrenter. På den anden side er den automatiske aktivering af firehjulstrækket (4WD) til baghjulstræk eller forprogrammerede starthastigheder fremad og bagud en funktion, som ikke umiddelbart findes hos andre mærker. Det gør det nemmere at læsse eller dreje på forageren.
Ny styring giver bedre traktorkørsel
Rattets hældning kan naturligvis justeres med pedalen, og A-serien har også en ny LS-styreventil, der gør styringen endnu lettere. Betjeningskontakterne til trepunktsophænget er placeret på højre hånds naturlige hvilested, enten i betjeningsarmlænet (som i femte generation af G-serien) eller på højre sidepanel i niveau med armlænet (som i femte generation af A-serien).
Test af traktorer - Bedre Gårdsdrift, Koneviesti og Profi resultater
I januarnummeret 2025 testede det kendte norske maskinblad Bedre Gårdsdrift Valtra G135 Versu-modellen i forbindelse med forskellige opgaver. Testkørerne begyndte hurtigt at foretrække at bruge automatgearet, fordi det simpelthen gjorde det lettere at køre i alle situationer. Den konstante hastighedsjustering blev også fundet naturlig at bruge og fungerede godt i forbindelse med den automatiske tilstand. Abonnenter kan læse hele historien på Bedre Gårdsdrift
Et lignende resultat var allerede opnået i en tidligere test, der blev udført i fællesskab med andre velrenommerede nordiske magasiner, hvor en Valtra G115 Active-model blev sammenlignet med seks andre traktorer i samme effektklasse. Kraftoverførslen blev anset for at være god, automatiseringen gjorde arbejdet lettere, og brugeren kunne også justere på gearene, så de passede til arbejdsopgaverne. ArtikleBne fra hhv. Koneviesti og Profi er tilgængelige for abonnenter.
Med en række funktioner som f.eks. nem og ergonomisk gearskifte og intuitiv automatik er Valtra A-serien og G-serien nemme at køre og en fornøjelse at arbejde med. Kontakt din lokale Valtra-forhandler for at aftale en demokørsel og se det med egne øjne.
Prøv det selv!
Er du interesseret i at se enten Valtra G-serien eller A-serien med egne øjne? Kontakt din lokale Valtra-forhandler for at aftale tid til en demo!