Jeppe bruger mekanikererfaringen når han sælger Valtra
Efter mange år som mekaniker og servicemontør har Jeppe Larsen skiftet værktøjskassen ud med en rolle som sælger hos Rasmus Degn A/S. Men erfaringen fra værkstedet er stadig blandt hans vigtigste redskaber, når kunderne skal rådgives om moderne Valtra-traktorer.
Hos Danmarks ældste Valtra-forhandler, Rasmus Degn A/S lidt nord for Slagelse, har Jeppe Larsen taget skridtet fra værkstedet og ind i salgsafdelingen. Selvom hverdagen og opgaverne har ændret sig, har årene som mekaniker ikke været forgæves – tværtimod.
“Jeg har haft hænderne nede i maskinerne utallige gange og kender dem indgående. Det betyder, at jeg ved, hvad der sker i maskinen, og det gør det hele en del nemmere, når jeg skal rådgive kunderne,” fortæller Jeppe Larsen.
Jeppe Larsen startede hos Rasmus Degn A/S i september 2011. Efter nogle ugers praktik blev han ansat som lærling, og i 2014 blev han færdigudlært som entreprenørmaskinmekaniker. Siden kom landbrugsmaskiner og redskaber fra blandt andet Krone og Amazone til at fylde mere i forretningen, og han fik ansvar for området på servicesiden.
Som servicemontør kørte han ud til kunderne og arbejdede med både traktorer og redskaber, når de skulle serviceres eller repareres. Det har givet ham en forståelse af, hvor vigtigt det er, at maskinerne fungerer uden problemer, når der for eksempel er meget travl i marken.
Fra service til salg
Efter flere år som servicemontør begyndte Jeppe Larsen at gøre sig tanker om fremtiden. Han havde et ønske om at blive endnu stærkere på produkterne og være den, kunder og kolleger kunne gå til, hvis de havde spørgsmål om Valtra eller landbrugsredskaberne.
Samtidig har Valtra-traktorerne udviklet sig markant. I dag handler rådgivningen ikke kun om model og hestekræfter, men også om teknologi, præcisionsarbejde og udstyr, der skal passe til den enkelte kundes maskinpark.
“Traktorerne fra Valtra bliver hele tiden mere moderne, og kunderne stiller også større krav. De vil naturligvis have, at maskinerne spiller. Derfor sætter jeg også en dyd i at forstå alle de nyeste funktioner indgående,” fortæller Jeppe Larsen.
I efteråret 2024 tog han derfor selv fat i Mads Degn, der er ejer og daglig leder i Rasmus Degn A/S, og spurgte, om der kunne være en mulighed for at komme ind i salget. I en virksomhed med korte beslutningsveje og tæt kontakt mellem medarbejdere og ledelse var det naturligt for ham at tage snakken direkte.
“Jeg tog fat i Mads og sagde, at jeg gerne ville prøve kræfter med at blive sælger. Det syntes han var en glimrende idé,” siger Jeppe Larsen.
Kunderne ved, hvad han står for
Hos Rasmus Degn A/S, der har ligget det samme sted siden 1947, er mange af kunderne i forvejen Valtra-kunder. Flere af dem kender Jeppe Larsen fra hans tid som servicemontør, og det betyder noget, når han i dag møder dem i en ny rolle.
“Som Valtra-forretning sælger vi meget til vores gamle kunder. Det er ofte nogen, der har en Valtra i forvejen. De kunder kender jeg, og jeg har ofte været ude ved dem i serviceøjemed. De ved, at jeg kender maskinerne indgående,” siger han.
Ifølge Jeppe Larsen giver det en særlig tillid, men også et ansvar. For kunderne ved, at han har arbejdet med maskinerne, og derfor forventer de også, at rådgivningen holder.
“Kunderne kender mig, og de ved, at jeg kan stå inde for det, jeg siger. Det kommer også med et ansvar, så jeg bruger meget tid på at sikre mig, at den rådgivning, jeg kommer med, er i orden,” slutter han.