Fra to Valmet 705 til over 100 Valtra-traktorer
Siden 1982 har den midtjyske rodfrugtsproducent DanRoots kørt med Valmet og Valtra. Det, der begyndte som en relation til en lokal forhandler, har i dag betydet, at mere end 100 Valtra-traktorer har fundet vej til DanRoots’ marker i Midtjylland.
I udkanten af den lille midtjyske by Tange ligger DanRoots. Her er rodfrugter ikke blot en del af sædskiftet, men selve kernen i forretningen. Virksomheden dyrker i dag omkring 2.700 hektar i en radius af op mod 100 kilometer. Cirka 700 hektar er rodfrugter, mens resten er traditionelle landbrugsafgrøder, der indgår i sædskiftet. Rodfrugterne står dog for omkring 90 procent af omsætningen, og gulerødderne udgør langt hovedparten.
Bag de mange hektar står omkring 100 medarbejdere. Cirka 30 arbejder ude i marken, 70 i produktionen og en mindre gruppe i administrationen. Sammen får de hver dag marker, maskiner og produktion til at gå op i en højere enhed i en virksomhed, der stadig har benene solidt plantet i landbruget, men som i dag også er en markant fødevareproducent.
“Jeg er vokset op midt i det her. Det startede som klassisk landbrug, men i dag er det en langt mere kompleks virksomhed. Vi skal både være dygtige landmænd og professionelle fødevareproducenter,” siger Peter Vestergaard, der er markchef og medejer af DanRoots.
Peter er fjerde generation i familievirksomheden. Han står midt i et glidende generationsskifte og tager gradvist mere ansvar. Som markchef har han ansvaret for markdriften og maskinparken.
Historien går tilbage til 1950’erne, hvor Peters oldefar begyndte at dyrke gulerødder på den sandede jord ved Tange Sø. Det, der begyndte som traditionelt landbrug, udviklede sig med tiden til en specialiseret rodfrugtsproduktion, hvor Valtra sidenhen også kom til at spille en central rolle.
Det hele begyndte med Valmet 705
I begyndelsen af 1980’erne stod virksomheden også midt i et generationsskifte, hvor Peters far skulle overtage driften. Produktionen var mindre end i dag, men ambitionerne var store. I 1982 tog Peters farfar og far derfor en skelsættende beslutning. De investerede i to fabriksnye Valmet 705, som dengang hørte til blandt de mest moderne traktorer på markedet.
“Det var et kæmpe skridt dengang. De købte to traktorer på én gang og investerede samtidig i en trefuret vendeplov og et tre meter såsæt med rotorharve. Det var en modig fremtidssikring midt i et generationsskifte,” fortæller Peter.
De nye traktorer blev hurtigt en vigtig del af driften. Blandt andet blev de brugt, når gulerødderne blev dækket med halm om vinteren, så de kunne høstes løbende gennem sæsonen.
Traktorvalget, der begyndte som et modigt valg midt i et generationsskifte, udviklede sig sidenhen til en bevidst strategi, der handler om samarbejde, genkendelighed og kontinuitet i driften.
Siden 1982 er det blevet til cirka 110 Valmet- og Valtra-traktorer, som man har haft igennem systemet hos DanRoots.
“Det er jo ikke tilfældigt, at vi har haft så mange Valtra-traktorer. Når vi først lægger en retning, så holder vi fast i den. Det handler om mere end bare at købe en traktor. Det handler også om relationer, om genkendelighed i maskinparken og om at bygge videre på det, der fungerer,” siger Peter.
En traktor, der kan tilpasses specialproduktion
I dag råder DanRoots over 38 traktorer i maskinparken, hvoraf 36 er Valtra. Hovedparten er fra T-serien, primært T235, suppleret med enkelte fra S-, Q- og N-serien.
“Valtras T-serie passer godt til os, fordi vi har brug for en tung allround-traktor, der samtidig er kompakt nok til at køre i vores rækkeafgrøder. Den skal kunne håndtere transport og jordbearbejdning, men også de finere opgaver i marken,” forklarer Peter.
Rodfrugtproduktionen stiller særlige krav. Traktorerne kører med smalhjul, specialtilpassede PTO-aksler og egenudviklede løsninger, blandt andet en halmbane, hvor op til fire bigballer monteres på traktorens tag.
“Valtras opbygning gør det muligt at lave specialløsninger. Grundtraktoren er relativt ens, og rammen er stærk og fleksibel. Det er et kæmpe plus for os, der har brug for speciallavede løsninger,” siger han.
Samtidig spiller driftssikkerhed og ergonomi en større rolle end nogensinde.
“Vi har haft traktorer med luftaffjedret foraksel de sidste 20 år, så komfort og arbejdsmiljø har længe været noget, vi prioriterer. Derudover vælger vi blandt andet Evolution-sædet som tilvalg, fordi vores medarbejdere sidder mange timer i traktorerne. Vi skal passe på dem – de er vores vigtigste aktiv.”
Fejrer 20 års samarbejde med forhandler
Fra 1982 og frem mod 00’erne handlede man hos Midtjysk Maskincenter. Da de ikke længere solgte Valtra, skiftede man forhandler, og i dag er det Agrotek, som DanRoots samarbejder med. Samarbejdet har i år varet i 20 år og bygger på en stærk gensidig tillid.
“Det er et relationsbaseret samarbejde, vi har. Vi har et godt indblik i hinandens forretninger, og det betyder noget i de valg, vi træffer,” siger Peter.
DanRoots står selv for en stor del af vedligeholdelsen uden for garantiperioden og har eget værksted, mekanikerteam og reservedelslager. Det er dog stadig Agrotek, der håndterer større reparationer.
“Vi kunne formentlig lave en endnu billigere traktorhandel. Men for os handler det mere om helheden. Vi har opbygget en kæmpe knowhow omkring Valtra, og samtidig har vi en dygtig forhandler, der kender os. Det giver ro i maven, og det er virkelig vigtigt,” siger Peter Vestergaard og afslutter:
“Når det gælder Valtra, så ser jeg lyst på fremtiden. Hvis de fortsætter med at levere gode traktorer og god service, så giver det mening for os. Det har været en succes indtil nu, og i sidste ende er det relationerne, der bærer det hele.”