En Valtra G135 gør forskellen i specialproduktion hos Kræmmergård
Hos Kræmmergård Frugt & Grønt ved Bækmarksbro bliver jordbær, kartofler og ærter solgt direkte kunderne gennem gårdbutik og vejboder. Kvaliteten skal være i top, og det stiller krav til arbejdet i marken. Derfor var det også ønsket om mere præcision, der fik Lars Kjærgård Pedersen til at investere i en ny Valtra G135 Versu.
Billedtekst: Juni er højsæson for pluk-selv-jordbær og lidt senere endnu, bliver der åbnet op for, at man kan plukke ærter hos Kræmmergård Frugt & Grønt.
I det vestjyske smørhul mellem Holstebro, Lemvig og Struer driver Lars Kjærgård Pedersen og familien Kræmmergård Frugt & Grønt. Virksomheden kan fejre 10-års jubilæum efter overtagelsen i 2016, hvor den tidligere ejer havde dyrket jordbær i 30 år. Jordbær er stadig hovedaktiviteten, som suppleres af ærter, kartofler, korn og lidt æbler til mostproduktion. Samlet dyrkes der 60 hektar jord.
Det særlige ved bedriften er, at næsten alt afsættes direkte til forbrugerne.
”Vi sælger 100 procent selv. Vi har gårdbutik og ti vejboder rundt omkring i området, og så leverer vi også til lokale købmænd,” siger Lars Kjærgård Pedersen.
I sommermånederne summer gården af aktivitet. Omkring 17 medarbejdere plukker jordbær, mens chauffører og ungarbejdere sørger for, at butikker og vejboder bliver fyldt op.
En moderne afløser til en trofast arbejdshest
I marken har Lars Kjærgård Pedersen nylig opgraderet sin traktor til en Valtra G135 Versu, der afløser en Valtra N101 HiTech, som gennem mere end 20 år har været en vigtig del af bedriften. Det var særligt ønsket om bedre integration mellem traktor og teknologi begyndte at fylde.
”Den gamle havde tjent os rigtig godt. Vi havde selv bygget GPS på den, men fungerede ikke optimalt ved helt lave hastigheder, hvilket er vigtigt for os, når vi planter. Men den var 23 år gammel, og jeg kunne mærke, at udviklingen var løbet fra den,” fortæller Lars Kjærgård Pedersen.
Præcision er afgørende i Lars’ specialproduktion. Selvom bedriften ikke er økologisk, arbejdes der i stor stil med mekanisk ukrudtsbekæmpelse ved hjælp af radrensere og strigler. Det stiller krav til GPS-styringen, hvor Valtra Guide har vist sit værd med en præcis og stabil styring – selv ved lave hastigheder.
”Når vi planter, kan vi komme helt ned omkring 400 meter i timen. Derfor skal GPS'en fungere perfekt og præcist ved lave hastigheder. Det kan den nye Valtra G135.”
Den præcision mærkes særligt i rækkeafgrøderne.
”Vi holder afgrøderne rene mekanisk så langt som muligt. Det giver både økonomiske og dyrkningsmæssige fordele. Men det kræver, at man kan køre ekstremt præcist. Min Valtra G135 finder linjen meget hurtigt og holder den mere præcist. Når man arbejder i rækkeafgrøder, handler det om at kunne komme tættere på planterne uden at beskadige dem. Det kan vi gøre nu,” forklarer Lars Kjærgård Pedersen.
Komfort gør en forskel i hverdagen
Selvom præcision var en væsentlig årsag til investeringen, er det i hverdagen især komforten, der imponerer Lars Kjærgård Pedersen.
Den nye Valtra bruges nemlig ikke kun i marken. Den kører også mange kilometer på landevejene mellem gården, gårdbutikken og de mange vejboder.
”Jeg havde nok vænnet mig til, at det hoppede og dansede lidt. Men den her er som at sidde i en lænestol. Affjedret foraksel, affjedret kabine og et rigtig godt sæde gør en kæmpe forskel. Støjniveauet er samtidig markant lavere. Det er svært at beskrive. Men når man har siddet i den en hel dag, kan man virkelig mærke forskellen,” fortæller Lars Kjærgård Pedersen.
Traktorens manøvredygtighed er dertil med til at gøre traktoren let at bruge.
”Vi har smalle foragre mange steder, så den skal kunne dreje. Og det kan den virkelig. Samtidig har den en funktion, hvor en halv ratomdrejning giver fuldt styreudslag. Det er en kæmpe fornøjelse at arbejde med. Den er lidt vores schweizerkniv. Den er alsidig, kompakt og stærk nok til alt det, vi skal bruge den til i marken,” siger Lars Kjærgård Pedersen.
Tryghed i samarbejdet med Valtec Holmsland
Den nye traktor er købt hos den lokale Valtra-forhandler Valtec Holmsland, hvor Lars har haft tæt kontakt med sælger Per Jensen gennem hele processen.
”Der er simpelthen ikke en finger at sætte på samarbejdet. Jeg fik den handel, jeg var tilfreds med, og jeg har fået svar på alle de spørgsmål, jeg har haft undervejs. Den har været til 50-timers service, hvor de opdagede et utæt dyserør, der blev håndteret med det samme. Jeg føler mig tryg ved, at de tager tingene seriøst.”
Derfor er Lars heller ikke i tvivl om, at Valtra fortsat kan være en del af maskinparken fremover.
”Jeg har i noget tid kigget efter en opgradering, men det skulle være den rigtige løsning. Derfor tog vi et helt skridt i stedet for et halvt. Og det er jeg rigtig glad for i dag. Det kunne sagtens blive Valtra igen næste gang.”